V samotném centru Londýna najdete mnoho pamětihodností a míst, kam je pěkné a občas i přínosné se zajít podívat. Pokud jste se ubytovali někde v centru Londýna, určitě si tuto stránku pročtěte. Výčet míst které zde najdete rozhodně není komplexní. Pokouší se vám však přinést výběr z toho nejlepšího, co můžete v samotném Londýně vidět.
Dalo by se říct, že Trafalgar square je srdcem turistického ruchu Londýna. Chcete-li, můžete si ho přirovnat k českému Václavskému náměstí. Náměstí bylo navrženo na počátku 19. století Johnem Nashem a na místě královských stájí ho postavil Charles Barry. Nalézá se na něm Nelsonův pomník vysoký 43.5 metru, který byl vztyčen na počest admirála Nelsona a jeho vítězství nad Napoleonem v roce 1805 u mysu Trafalgar ve Španělsku. Náměstí je obklopeno mnoha významnými budovami - nalézá se tam Národní galerie, Národní galerie portrétů, Pall Mall, kostel St Martin in the Fields, Jihoafrický dům, Oblouk admirality a Kanadský dům.
Národní Galerie se nalézá v severní straně Trafalgarského náměstí. Galerie vystavuje přes 2000 různých maleb a je tak jednou z největších na světě. Zajímavostí je, že vstup do Národní Galerie včetně průvodce je volný, pouze některé speciální výstavy jsou "za peníze".
Westminsterské opatství (Westminster Abbey) je jedním z nejvíce navštěvovaných křesťanských chrámů. Vstupenka do něj vás vyjde na 6 liber. Místo sehrálo význačnou roli v anglické historii a byli v něm korunováni takřka všichni angličtí vládci od Viléma Dobyvatele v roce 1066 po bitvě u Hastings. Většina panovníků je zde také pohřbena. Opatství je spravováno samotnou královskou rodinou.
Houses of Parliament, který tvoří Dolní sněmovna a Sněmovna lordů má sídlo ve Westminsterském paláci. Postavil jej Charles Barry a Augustus Pugin v roce 1840. Nejslavnější a nejznámější je věž z hodinami, oficiálně Clock Tower, které se ale říká Big Ben. Ben je ve skutečnosti zvon, který je ve věži umístěn a který odzvání Nový rok. Je pojmenován po tehdejším šéfovi stavebních prací Benjaminu Hallovi a visí na místě od doby, co byla stavba věže dokončena, tedy od roku 1858.
Buckinghamský palác je situován na konci třídy The Mall, kde se park sv. Jakuba stýká s Green Parkem. Poblíž něj se nachází pomník královny Viktorie. Buckinghamský palác byl postaven v roce 1705 pro vévodu z Buckinghamu. Nyní slouží již od roku 1837 jako domov královské rodiny. Cena vstupenky je 11 liber a podle reakcí návštěvníků je to cena přehnaná a neúměrná tomu, co je možné na místě spatřit. Vstupenky je možno rezervovat přes telefon.
Na Piccadilly Circus stojí socha Anděl křesťanské lásky, které se ale říká Eros. Je zasvěcena lordu Ashleyovi, hraběti, který bojoval za sociální a průmyslovou reformu. Památník je vytvořený z hliníku a byl odhalen roku 1893. Dále zde je socha Heliovi oři, s nozdrami proudící vodou. Toto místo bývávalo centrem Londýna, nyní je však spíše shlukem pachu aut, turistů, zábavních podniků a dalších vymožeností moderní doby.
Katedrála svatého Pavla byla postavena po prvním z velkých požárů, který zasáhl tehdy ze dřeva postavený Londýn. Vstup do ní vyjde pro dospělého na 5 liber. Postavil ji Sir Christoper Wren v letech 1675-1710. Stojí na místě čtyř bývalých katedrál, z nichž nejstarší pocházela z roku 604. Během bombardování za druhé světové války utrpěla katedrála četná poškození, její kopule, která je druhá největší na světě hned po kopuli chrámu sv. Petra v Římě, však jakoby zázrakem poničení unikla.
Tower of London podobně jako další dvě londýnské památky - Westminster Abbey a Maritime Greenwich - patří ke světovému dědictví OSN. Vstup do něj stojí 11 liber a doopravdy se vyplatí si zaplatit. Tower byl založen Vilémem Dobyvatelem roku 1078 a původně se jmenoval Bílá Věž. Počet staveb se však postupně rozšiřoval až vyrostl velký komplex sloužící nejen k obytným, ale i k reprezentačním účelům, či jako zvěřinec a hladomorna, věznice, mincovna a zbrojnice. V Tower jsou také vystaveny korunovační klenoty.
Tower Bridge byl postaven v roce 1894, tedy v době, kdy byl Londýn významným a prosperujícím přístavem. Stalo se tak kvůli zácpám které se v této oblasti tvořily. Most je vybaven speciálním mechanismem, který dovoluje aby byl vyzdvižen a tím umožnil lodím během tří minut proplout pod ním po Temži. Most tvoří dvě věže, každá 25 metrů vysoká, jenž mají zabudovaný zdvihací mechanismus. Mají ocelovou kostru, i když se zdá, že jsou celé z kamene. Na vyhlídku z Tower Bridge se můžete podívat za 6 liber. Navštívíte jak vrchol jedné z věží tak v případě zájmu i strojovnu mostu. Dozvíte se vše o jeho historii.
London Eye je obrovské "ruské kolo", jenž je ve své oblasti největší na světě - měří 135 metrů do výšky a tvoří tak dominantu města. Pokud se asi za 9 liber svezete v jedné z 32 prosklených kondol, otevře se vám výhled až do vzdálenosti 40 kilometrů. Každá kondola pojme 40 osob a kolo se celé otočí za 30 minut. Najdete ho v Jubilee Gardens na sever od County Hall. V roce 1951 se zde konal Britský festival.
© 2004-2013 CestaDoLondyna.cz, fotografie na pozadí Tom Soper.