Jak se do Londýna dopravit?

možnosti dopravy - letecky, autobus

Vyberte si zájezd do Londýna

Upozornění na email

Cesta do Londýna

K cestě do metropole Velké Británie jménem Londýn je třeba správně zvolit čas a roční období. Pokud v Londýně nechcete zrovna mrznout, nezbude vám než se na cestu vydat v poslední jarní části, respektive v létě. V této době se ale nevyhnete turistickým přirážkám, obrovským frontám na všechny atrakce a dalším méně příjemným věcem. Pokud však vyrazíte na podzim nebo v zimě, připravte se na nižší ceny (které budou i tak pro našince velmi vysoké), ale hlavně na skutečnou anglickou zimu. Na druhou stranu se nemusíte bát, že by byly venku na "londýnské atrakce" dlouhé fronty.

Dopravu z České republiky, jejíž cena je také úměrná ročnímu období, je prakticky možné vybrat ze dvou možností, jimiž jsou doprava letecká a autobusová.

Letecky do Londýna, letenky

Dovolená Řecko

I přesto, že ve všech médiích denně slyšíme reklamy o zpátečních letenkách do Londýna za 3 000 korun, když chceme letenky objednat, zjistíme, že realita je o dost jiná, pro šetřivější jedince také o dost horší. Pokud chceme letět letadlem a přitom na cestě co nejvíce ušetřit, nemůžeme si moc vybírat. Z klasických přepravců vyjde nejlevněji asi ten "náš", čili České aerolinie, které zpáteční letenku nabízejí za 2899 korun. Jak se zdá, cena z reklamy odpovídá.

Jenže k ceně je potřeba ještě připočíst letištní poplatky, které činí asi 1500 korun a fakt, že se jak z Prahy tak z Londýna odlétá brzy ráno, a nebo naopak pozdě v noci. To vám, pokud se v Londýně příliš nevyznáte, může přinést spousty potíží s dopravou z letiště a případným ubytováním.

Další věcí je, že i pokud si vyberete londýnské letiště s nejnižšími taxami, tedy letiště Stansted (které vám tímto doporučujeme), vznikají vám další výdaje na odvoz z letiště dopravou, která je ve Velké Británii obecně velice drahá. Zpáteční jízdenka autobusem, který však v noci nejezdí, vás vyjde na 25 liber, dále můžete jet ještě vlakem za zhruba stejnou cenu, a nebo taxíkem za cca 80 liber.

Pokud tedy přepočteme a sečteme výdaje na klasickou leteckou dopravu, dostaneme se na částku cca 5750 korun za cestou tam a nazpátek.

Druhou možností letecké dopravy jsou malé, nízko nákladové společnosti, a nebo takzvané chartery. V tomto případě vám doporučujeme britskou leteckou společnost "EasyJet", což je jiný název pro "Go-fly", kde se na přesnou cenu letenek můžete informovat. Cena se dá tímto způsobem stlačit až o cca 1500 korun, v závislosti na čase, který si pro svou cestu vyberete.

Autobusem do Londýna

Autobusová doprava je oproti letecké výhodnější v mnoha aspektech, ale doba, kterou cesta do Londýna z Prahy trvá, je několikanásobně vyšší. Počítejte, že v autobuse strávíte minimálně 18 hodin, oproti asi dvěma hodinám v letadle.

Podobně jako u letadel i u autobusů prodejci nabízejí extra výhodné zpáteční jízdenky za 950 korun a stejně tak jako v prvním případě se jedná o klamnou informaci. Například se společností StudentAgency se do Londýna jezdí opravdu výhodně. Jízdenky seženete opravdu levně a během cesty vám stevardky budou nosit nápoje k občerstvení, sluchátka nebo časopisy. Cestování je tak o mnoho příjemnější.

Reálná cena autobusu do Londýna činí tedy pro studenty 2 400Kč a pro ostatní 2 900Kč. Nespornou výhodou je jistě fakt, že vás autobus zaveze až přímo do centra Londýna a nemusíte tedy jako u letecké dopravy řešit odvoz, nebo případné další výdaje. Lístek je také otevřený, což znamená, že můžete vyrazit, kdy vás napadne. Pro cestu do Londýna autobusem se vám bezesporu vyplatí mít kartu ISIC.

© 2004-2013 CestaDoLondyna.cz, fotografie na pozadí Tom Soper.