Kam vyrazit mimo Londýn

výlety do blízkosti Londýna, Stonehenge, Canterbury, Windsor

Vyhledejte si letenku do Londýna

Upozornění na email

Výlety do blížšího okolí Londýna

Vzhledem k tomu, že se veškerá doprava ve Velké Británii rozbíhá z Londýna, je možné zvolit hned několik míst k jednodennímu výletu mimo hlavní město. Pokud nemáte moc času, ale zato hodně peněz můžete se kvůli organizaci výletu obrátit na některou cestovní kancelář, která za vás zařídí vše potřebné. Odkazy ne ně najdete v sekci zajímavé odkazy.

Oxford

Oxford je původně univerzitní město vzdálené asi 90 kilometrů od Londýna. V dnešní době je to však již běžné město s mnoha problémy, včetně dopravy, žebráků a kriminality. Hlavní atrakcí je zde skvělá architektura kolejí akademiků a přírodní parky. V Oxfordu můžete strávit i delší čas a ceny za ubytování jsou zde o moc příznivější nežli v Londýně. V Oxfordu je celkem 36 kolejí, ty nejhezčí pak jsou v centru. Nejstarší je St Aldate´s, která pochází z roku 1325 a údajně je ze všech kolejí nejskvělejší. Dále jsou zde atrakce jako Oxfordské Muzeum (2 libry) a Christ Church (4 libry). Naleznete zde také nejmenší katedrálu ve Velké Británii - Christ Church Cathedral. Na Parks road se nalézá Univerzitní muzeum přírodních věd, do kterého je volný vstup. Otevřeno má denně od 12:00 do 17:00 a proslavila ho hlavně kostra dinosaura.

V Oxfordu je také možné absolvovat projížďku na bidlem poháněné loďce. Ta se dá najmout u Magdalen Bridge za 10 liber na hodinu. Pokud nechcete kormidlovat vlastními silami, nezbývá než najmout loďku i s kormidelníkem. Taková stojí na hodinu 20 liber a v ceně je i lahev vína. Na takovou loďku se vejde až 5 osob.

Velká Británie, Londýn, Eurovíkend v LONDÝNĚ

SAVOY LONDON

Snídaně
2.10.-5.10.2013
43790 Kč
Velká Británie, Londýn, Eurovíkend v LONDÝNĚ

THE TRAFALGAR HOTEL

Snídaně
30.9.-3.10.2013
21890 Kč
Velká Británie, Londýn, Eurovíkend v LONDÝNĚ

WALDORF LONDON HILTON

Snídaně
17.10.-19.10.2013
15390 Kč

Cambridge

Dalším výletním místem může být Cambridge. Cambridge patří mezi nejstarší evropské univerzity a leží asi 90 kilometrů severně od Londýna. Starší než ona je v Británii pouze Oxfordská univerzita. Tyto dvě mezi sebou vedou vleklé akademické spory a prestiži té druhé. Podle průvodců je však Cambridge rozhodně krásnějším městem, pokladem anglické univerzitní architektury. Oxford oproti němu údajně vypadá jako provinční město s univerzitou. Do Cambridge se dostanete z londýnského náměstí Victoria, cena zpáteční jízdenky je 8 liber. Jezdí tam také vlaky, ty však stojí asi 14 liber.

Znovu je možné využít bidlované pramice a projet se po řece Cam. Nejlevněji vás to vyjde v Trinity Punt Hire na Garret Hostel Lane a to 6 liber za hodinu. Je možné jet také na plavbu s řidičem ceny jsou však vyšší nežli v Oxfordu.

Canterbury

Canterbury leží v hrabství Kent, asi 90 kilometrů jihovýchodně od Londýna. Výlet se dá bez potíží absolvovat za jeden den. Největší zdejší památkou je katedrála, jenž je nástupkyní původního kostela sv. Augustina z roku 597, tedy z roku, kdy Angličané konvertovali na křesťanství. Poté, co byl zabit v roce 1170 arcibiskup Thomas Becket se katedrála stala cílem jedné z nejvýznamnějších poutí tehdejší Evropy a Geoffrey Chaoucer se postaral o její nesmrtelnost povídkami Canterburskými. Vstup do katedrály vyjde na 3 libry a je doporučeníhodné připlatit si a vydat se na prohlídku s průvodcem, která stojí 3.5 libry. Uvidíte například kapli svatého Anselma z Centerbury, známého církevního teologa a filosofa scholastického období, který zde pobýval a tvořil svá nejslavnější díla. Dopravu z Londýna provozuje kyvadlově National Express za 9 liber tam i zpět.

Brighton

Osmdesát kilometrů od Londýna směrem na jih leží Brighton, který by se dal označit za oblíbené přímořské letovisko Londýna. Za shlédnutí zde stojí jistě jednak moře, ale také některé další atrakce, například Královský pavilón. Tento indický palác ukrývá spousty velice uměleckých čínských předmětů. Vstup do něj vyjde na 5.2 libry a neměli byste litovat. Uvidíte Hudební sál, galerii, jídelnu, velkou kuchyni a například také klozet královny Viktorie, která dům v roce 1850 prodala městu. Ve městě se dále nachází Brighton muzeum s volným vstupem. Je zaměřené na moderní tvorbu. Z Londýna do tohoto města jezdí National Express, jízdenka stojí 8 liber a cesta trvá 50 minut.

Windsor

Zámek Windsor, letní sídlo královské rodiny, je jeden z nejhezčích zámku ve Velké Británii. Vzhledek k tomu, ze se nachází pouhých 37 kilometrů od Londýna, je to atrakce, kterou si většina turistů nenechá ujít a zámek je tak po celý rok přeplněný lidmi. Zámek je starý více jak 900 let a je jedním z největších opevněných středověkých zámků na světě. V roce 1070 - původně - byl ze dřeva, v roce 1165 byl nahrazen kamennou stavbou a následně rozšiřován až do 19. století. V květnu a červnu zde probíhá výměna stráží. Vstup do zámku vás vyjde na 11 liber.

Další známým objektem Windsoru je Etonská kolej. Tato slavná kolej pro britskou smetánku je zvána veřejnou, což však znamená, že je soukromá. Vyšlo z ní již 18 ministerských předsedů Velké Británie a studují na ní i členové královské rodiny. Hodinu trvající prohlídky stojí 4 libry.

Autobusy zelené linky jezdí do Windsoru z Londýna jezdi z nádraží Victoria a cena za zpáteční jízdenku činí 7.5 libry. Cesta trvá asi hodinu.

© 2004-2013 CestaDoLondyna.cz, fotografie na pozadí Tom Soper.