Jakou využít dopravu po Londýně?

doprava z letiště, metro, autobusy

Vyhledejte si letenku do Londýna

Upozornění na email

Doprava v Londýně

Doprava v Londýně je stejně jako vše ostatní velmi drahá, dokonce i v porovnání s ostatními světovými velkoměsty. Bohužel, pokud nebydlíte v centru a nechcete se nikam jinam než do centra podívat, nezbude vám než ji využívat a tedy i platit.

Odvoz z letiště

První věcí, se kterou se nutně setkáte pokud přicestujete letadlem, bude odvoz z letiště. Londýn má celkem 5 využívaných letišť a z každého je doprava přirozeně jiná. Největší letiště je Heathrow. To leží 24km od Londýna na západ. Je to zároveň nejrušnější letiště a ročně odbaví okolo 63 miliónů cestujících. Nejrychlejší způsob cesty z Heathrow do centra Londýna je vlak Heathrow Express, kterému cesta trvá 15 minut. Za zpáteční jízdu dáte 40 liber, pokud si však místo včas rezervujete, zaplatíte o třetinu méně. Nejlevnější způsob je pak londýnské metro, které stojí 3.60 libry a cesta do centra s ním trvá asi hodinu.

Dalším letištěm je Gatwick, které leží 48km jižně od Londýna. Nejsnazší cesta něj je vlakem, který vás doveze na nádraží Victoria. Zpáteční jízdenka stojí 20 liber, pokud jedete Gatwickým expresem a trvá 30 minut. Pokud si však vyberete pomalejší vlak Connex South Central z Victorie, zaplatíte asi o 4 libry méně. Z Gatwicku a do něj jezdí i autobusy - Airbus No. 5 z Victorie a zpět za 10 liber. Cesta trvá asi hodinu a půl.

Třetím a nejoblíbenějším letištěm je Stansted. Leží severovýchodně od Londýna ve vzdálenosti 56 km a pravidelně z něj jezdí jak vlak tak i autobus. Vlak Stanstedský Express odjíždí z nádraží Liverpool Street denně od 5:00 a z Stanstedu od 6.00. Poslední jezdí ve 23.00 z Londýna a před 24.00 z letiště, intervaly jsou 15-30 minut. Standartní zpáteční jízdenky stojí 21 liber a rozhodně se vyplatí koupit si rovnou jízdenku obousměrnou. Ze Stanstedu jezdí i Airbus No. 6, cesta s ním trvá 1 a půl hodiny. Cena za zpáteční jízdenku je 10 liber. Taxi z tohoto letiště do centra, podobně jako z ostatních vyjde na 80 liber.

Letiště London City leží nejblíže Londýnu, asi 9.5km na východ. Je považováno za letiště pro obchodníky a dosud není plně využíváno. Létá se z něj do 20 měst v kontinentální Evropě a 8 lokalit na britských ostrovech. Doprava z něj je prováděna tzv. shuttlebusem a to kyvadlově. Odkaz na bližší informace najdete v zajímavých odkazech. Zpáteční jízdenka na Liverpool street stojí 12 liber a cesta trvá asi 25 minut. Taxík do centra Londýna vás vyjde na 20 liber.

Poslední letiště nese název Luton. Je to menší a poměrně odlehlé letiště na sever od Londýna, jenž slouží hlavně levným charterovým letům. I přesto z něj společnost easyJet vypravuje pravidelné letecké spoje. Dopravuje se na něj buď vlakem z různých nádraží do Luton Airport parkway a dále autobusem a nebo rovnou autobusem Green Line No. 757. Vlak stojí 19 liber (tam i zpět) a cesta trvá 50 minut, autobus 26 liber.

Velká Británie, Londýn, Eurovíkend v LONDÝNĚ

SAVOY LONDON

Snídaně
2.10.-5.10.2013
43790 Kč
Velká Británie, Londýn, Eurovíkend v LONDÝNĚ

THE TRAFALGAR HOTEL

Snídaně
30.9.-3.10.2013
21890 Kč
Velká Británie, Londýn, Eurovíkend v LONDÝNĚ

WALDORF LONDON HILTON

Snídaně
17.10.-19.10.2013
15390 Kč

Metro

Londýnské metro se nazývá "The Tube". Je to podzemní dráha, která zahájila provoz v roce 1863, a která v té době spíš byla vykopaným zastřešeným koridorem než metrem v dnešním slova smyslu. V jednom se však nezměnila - je pomalá a nespolehlivá, mnohdy poruchová. K tomu všemu je "tube" ještě velmi drahá. Nejlevnější jízdenka v centru Londýna stojí 1.5 libry a platí pouze pro zónu 1. I přes všechny problémy je však metro stále nejrychlejším způsobem dopravy po celém Londýně a jeho okolí.

Celá podzemní dráha je rozdělena do šesti zón. základní jízdné pro dospělé v zóně 1 je 1.5 liber, pro zónu 1 a 2 1.9 liber, pro tři zóny 2.2 liber, pro čtyři 2.7 libry pro pět 3.3 libry a pro všech šest zón (to jest jízdenka na Heathrow nebo z něj do centra města) 3.6 liber. Děti mají asi 70% slevy. Pokud plánujete cestovat metrem častěji, je vhodné uvažovat o koupi časové permanentky - cestovního průkazu. Pokud budete nachytáni revizorem při cestě bez platného cestovního dokladu, na místě zaplatíte 10 liber. Denní legitimace na všechny zóny stojí 4.9 libry a můžete na ní cestovat od 9.30. Pokud potřebujete transport dříve, musíte se pořídit LT kartu, která platí celý den bez omezení jak pro metra tak pro autobusy a soukromou DLR.

V Londýně existují i týdenní legitimace na na hromadnou dopravu. Ty však vyžadují identifikační průkaz s pasovou fotografií. Tato legitimace stojí pro zónu 1 15.90 liber, pro zóny 1-2 18.90 liber, 1-3 22.40 liber, 1-4 27.60 liber, 1-5 33.30 liber a pro všech šest zón na týden 36.40 liber. Pro zajímavost, roční permanentka na všechny zóny stojí 1456 liber.

Autobusy

Pokud nikam nespěcháte, můžete k dopravě po Londýně použít speciální autobus - "double decker bus". Projížďka tímto dvoupatrovým červeným autobusem může být mnohdy sama o sobě atrakcí.

I přesto že jsou autobusové linky podobně jako metro rozděleny do 4 zón, podstatné to je pouze pokud máte koupenou týdenní legitimaci. Ceny jednosměrných lístků, které vám prodají v autobuse buď řidič nebo průvodčí, jsou totiž statické. Pokud jedete po centrálním Londýně, stojí 1 libru, pokud kdekoli jinde, stojí 0.7 libry. Dětské jízdenky stojí 0.4 libry. Je možné zakoupit úsporný blok šesti jízdenek za 3.9 libry. Denní autobusová legitimace stojí 2 libry bez omezení, týdenní potom 9.5 liber a měsíční 36.5 liber.

Auta

Pokud nemusíte, do Londýna autem nejezděte. Město je přes den neuvěřitelně "ucpané", řidiči jsou velmi agresivní a pokud chcete zaparkovat na legálním místě, nemusí se vám to podařit. Pokud zaparkujete někde, kde je to zakázané, dostanete s největší pravděpodobností botičku. Její odstranění stojí 100 liber. Pokud vám auto odtáhnou, zaplatíte minimálně 150 liber.

© 2004-2013 CestaDoLondyna.cz, fotografie na pozadí Tom Soper.